Inhalátor – inhalovanie

Už od malička nám naše mamky a babky pri kašli, nachladnutí či nádche zalievali čaje, dávali nám ručník na hlavu a kázali, aby sme sa nadychovali horúcej pary, a tak inhalovali, naparovali.  Ako deťom sa nám to veľmi nechcelo, para bola horúca a za chvíľu naša tvár bola mokrá natoľko, že sa to nedalo vydržať. Je pravda, že už dávno sa vedelo, že vdychovanie pary má priaznivé účinky na dýchacie cesty. Dnes máme prístroj, ktorý vie pod tlakom pripraviť liečivo na hmlovinu, ktorá ľahko prechádza do dýchacích ciest. Inhalátor je prístroj, ktorý mení tekutinu na vlhkú hmlovinu obsahujúcu čiastočky tak malé, že sa pri nádychu dostanú hlboko do dýchací ciest, a tak priamo pôsobia na postihnuté miesto. 

Kto môže inhalovať?

Inhalátor je vhodná prvá pomoc pre tie najmenšie deti i dospelých trpiaci respiračnými ochoreniami, ktoré majú alergický, ale aj infekčný pôvod. Inhaláciou sa prečisťujú dýchacie cesty tak, že sa rýchlejšie rozpúšťa hlien, v ktorom sú nečistoty, baktérie a vírusy a uľahčuje jeho vykašliavanie. Pri rýchlom zbavení sa hlienu dochádza k rýchlejšiemu uzdraveniu. Okrem toho ukľudňuje nosovú sliznicu, uvoľňuje upchatý nos a prínosové dutiny. 

Ako správne inhalovať?

Správne inhalovanie zaručuje jeho účinnosť. Hmlovinu z inhalátora je potrebné vdychovať pomaly a zhlboka. Po nádychu krátko zadržať dych a následne vydýchnuť. Inhalovať sa môže maskou alebo náustkom. Pre menšie deti sa používa maska, keďže ešte nevedia náustok správne použiť. Pri inhalovaní sa odporúča sedieť s vyrovnaným chrbtom. Samotné inhalovanie trvá niekoľko minút. Pri chorých pacientoch sa odporúča 3x denne. 

Pri deťoch je potrebné nájsť si cestu a motivovať ich na to, aby inhalovali. Najskôr odporúčame zapnúť prístroj, aby sa dieťa zoznámilo so zvukom prístroja. Ubezpečiť dieťa, že to nebolí a hravou formou ukázať inhalovanie na sebe. Nenútime dieťa dlho inhalovať. Za každú minútu sme vďační. Dôležité je podľa návodu čistiť prístroj dostatočne často, aby správne fungoval a nebol zdrojom baktérií. 

Čo inhalujeme? 

 Najčastejšie inhalujeme fyziologický roztok, minerálnu vodu – vincentku, roztok kyseliny hyalurónovej a mukolytiká – lieky, ktoré zrieďujú hlien.  Nikdy nepridávame do prístroja vonné oleje (eukalyptové…). Ak nemáme doma ani jedno zo spomínaných roztokov, fyziologický roztok sa dá veľmi jednoducho pripraviť aj doma. Do 1l prevarenej vody pridáme 9g kuchynskej soli, a tak pripravíme roztok, ktorý sa rovná fyziologickému roztoku.

Inhalovanie cez inhalátor je výborná terapia u chorých, ale aj zdravých ľudí aj detí, ktorým sa často vracia ochorenie dýchacích ciest a nevedia sa ho zbaviť. Rovnako je výborným pomocníkom u alergikov a astmatikov.

PharmDr. Ján Straka

Príďte nás navštíviť, radi Vám poradíme pri výbere inhalátora a odpovieme na Vaše otázky.