Lieky a čaje v tehotenstve a počas dojčenia pri horúčke, bolesti a kašli

Ktoré lieky na kašeľ sú vhodné v období tehotenstva a ktoré zas v období dojčenia? Ktoré čaje môžu a ktoré sa zas neodporúčajú?  Je lepšie podať Paralen alebo Ibalgin? S týmito všetkými otázkami pracujeme pravidelne a preto sme sa rozhodli danú tému rozpracovať a aj takouto cestou poradiť čerstvým a budúcim mamičkám.

Rovnako ako pri iných ochoreniach v tehotenstve tak aj pri kašli, bolesti či horúčke odporúčame užívať nasledovné liečivá len v prípade, že si to stav vyžaduje a po konzultácii s Vašim lekárom.

HORÚČKA A BOLESŤ

Jedná sa o príznaky, kedy nám telo vysiela správu, že niečo nie je v poriadku. Horúčka je definovaná  ako zvýšenie telesnej teploty nad 38 °C. Väčšina tehotných žien užíva lieky na zníženie horúčky krátkodobo.

Najbezpečnejším, účinným a najpoužívanejším, a teda  liekom prvej voľby v tehotenstve je paracetamol (Paralen, Medipyrin, Panadol), ktorý je možné užívať v celom priebehu gravidity.

Ďalším liečivom proti bolesti a teplote je známy ibuprofén (Ibalgin, Brufen, MIG 400, Nurofen). Tieto liečivá sú však v tehotenstve zaradené medzi lieky druhej voľby, preto ich užívanie je vhodné len po konzultácii s lekárom. Obzvlášť nebezpečné sú v 3. trimestri to znamená po 28. týždni tehotenstva. 

Kyselina acetylsalicylová (Acylpirín, Anopyrin) sa ako liek proti bolesti a horúčke v tehotenstve neodporúča.

Dojčenie predstavuje špecifické obdobie matky, pri ktorom je potrebné dbať ohľad na bezpečnosť užívaných liečiv a teda ich prestup do materského mlieka.

Medzi bezpečné analgetiká a antipyretiká  v čase dojčenia patrí paracetamol a ibuprofén, ktoré do materského mlieka prestupujú v minimálnom zanedbateľnom množstve.

Pri horúčkovitých a bolestivých stavoch sa odporúča lieky brať v tabletovej forme poprípade vo forme čípok.

V žiadnom prípade nepodávame v kombinácii so pseudoefedrínom (Modafen, Nurofen stopgrip) alebo fenylefrínom  (Coldrex, Theraflu, Paralen grip). Tie sú v čase tehotenstva a dojčenia kontraindikované!

KAŠEĽ

V tehotenstve je pri suchom kašli možné podať liečivo butamirát (Sinecod, Tusin, Stoptussin). Tieto lieky možno dostať bez lekárskeho predpisu. Ak to stav dovoľuje odporúča sa im vyhýbať v 1. trimestri, teda do 14. týždňa tehotenstva. Pri závažných dráždivých kašľoch môžu byť málo účinné. V takých prípadoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Po zhodnotení závažnosti stavu, pacientky krátkodobo užívajú kodeín, ktorý je viazaný na lekársky predpis. V období blížiaceho sa pôrodu sa kodeín neodporúča pre riziko dychového útlmu novorodenca po narodení.

Počas dojčenia kodeín prechádza do materského mlieka, spôsobuje dychový útlm novorodencov a dojčiat, preto sa neodporúča užívať ho. Výnimkou je jednorazové podanie pri inak neutíšiteľnom kašli po konzultácii s lekárom.

Vhodnou alternatívou je už spomínaný butamirát, ktorý do materského mlieka neprestupuje a je teda bezpečný. Rovnako je to aj kombinácia butamirátu s guajfenézinom (Stoptussin), ktorý sa považuje za bezpečný.

Pri vykašliavaní v tehotenstve a počas dojčenia je možné užiť ambroxol (Mucosolvan, Ambrobene), bromhexin (Bromhexin),  acetylcystein (ACC long). Všetky látky sú odporúčané len vo forme tabliet a prednostne v monoterapii to znamená nekombinovať. Dôležité je zachovať režimové opatrenia.

Platí, že najúčinnejším a najlacnejším liekom na akýkoľvek druh kašľa je dostatok tekutín. Tie často dopĺňame vo forme čajov.

Všeobecne pri užívaní bylín je kvôli bezpečnosti potrebné sa držať istých zásad:

 • dávame prednosť bylinným prípravkom z dôveryhodných zdrojov
 • čaje je vhodné striedať
 • najväčšia opatrnosť je v 1. trimestri vzhľadom na vývoj orgánov plodu
 • najvhodnejšie sú čaje z jednej rastliny nie zmesi rastlín ( pokiaľ nejde o čaje pre tehotné)
 • niektoré rastliny majú možné interakcie s ostatnými (Ľubovník bodkovaný)

V tehotenstve

vhodné: brusnice, baza čierna, fenikel, rumanček, islandský lišajník, valeriana, ľanové semeno, mäta, medovka, zázvor

nevhodné: aloe vera, arnika, brečtan, dubová kôra, echinacea, sladké drievko, medvedica lekárska, myrha, podbeľ, ploštičník, škorica vo vysokých dávkach, šalvia, tymián, ženšeň

Pri dojčení musíme dbať tiež na niektoré aspekty:

 • nadmerné pitie čajov nie je vhodné
 • alkoholické extrakty (tinktúry) nie sú vhodné, pretože okrem iného alkohol znižuje tvorbu mlieka
 • rada rastlinných liečiv hlavne s obsahom éterických olejov môže ovplyvniť chuť mlieka
 • dávame prednosť bylinným prípravkom z dôveryhodných zdrojov
 • čaje je vhodné striedať

Rastliny, ktoré ovplyvňujú tvorbu materského mlieka:

 • tvorbu materského mlieka zvyšujú (laktagogá): fenikel, rasca, aníz, žihľava
 • nedoporučuje sa: aloe, arnika, ginkgo, kava kava, sladké drievko, medvedica, podbeľ, rebarbora, senna, ženšeň, efedra (chvojník)

Tak ako bolo vyššie spomenuté, je potrené podotknúť a zvýrazniť, že hore uvedené liečivá odporúčané pri kašli, bolesti či horúčke sa užívajú len v nevyhnutnom prípade, keď sa zdravotný stav zhoršuje a po konzultácii s Vašim lekárom alebo lekárnikom . V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi Vám poradíme!

Milé mamičky, prajeme Vám, aby ste v tomto krásnom a zároveň náročnom období ostali Vy i Vaše ratolesti zdravé ! (PharmDr. Ján Straka a kol.)

 • Farmakoterapie v těhotenstve a při kojení. MUDr. Jan Vachek, Prof. MUDr. Vladimí Tesař, DrSc.,MBA,FASN,FERA,MUDr. Kateřina Maxová, MUDr. et PhDr. Oskar Zakiyanov, Ph.D., 2016., Praha
 • Scandinavian Journal of Pain, Volume 17, Issue 1, Pages 445–446, eISSN 1877-8879, ISSN 1877-8860
 • Moderní farmakoterapie v gynekologii a porodnictví. Doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., Prof. MUDr. Jaromír Mašata a kol.,2019., ČR