Obezita

Obezita patrí medzi rýchlo rastúce ochorenia. Aj keď nebolí, neskôr môže vážne ohroziť zdravie. Často sa vyvíja postupne a človek si na ňu nepozorovane zvykne, nezastaví ju a vtedy sa z nej stáva problém. Podľa najnovších štatistík trpí nadváhou a obezitou viac ako polovica svetovej populácie. Niekedy to bol problém prevažne starších ľudí, dnes postihuje často detí i mladých.

Obezita  je chronické ochorenie, pri ktorom sa zvyšujú zásoby telesného tuku. Ide o nepomer medzi príjmom a výdajom energie. Najčastejšie je výsledkom nesprávneho životného štýlu. Medzi rizikové faktory patrí aj nedostatok spánku, kedy sa kvôli hormonálnemu nepomeru častejšie dostaví pocit hladu. Nepochybným rizikom je aj vek, keďže sa s pribúdajúcimi rokmi metabolizmus spomaľuje.  Veľký vplyv na rozvoj obezity má aj genetika, dedíme si mechanizmy zodpovedné za proces spracovania energie a ukladania tuku. O sekundárnej obezite hovoríme vtedy, keď je spojená s inými ochoreniami ako napríklad cukrovka, hormonálne poruchy alebo je dôsledkom užívania niektorých liekov ( kortikoidy, antidepresíva).  Rizikom u žien je aj tehotenstvo, obdobie po pôrode či menopauza.

Je moja váha optimálna?

Na posúdenie obezity sa používa index telesnej hmotnosti – BMI (Body Mass Index)

Vypočíta sa vydelením hmotnosti daného človeka v kilogramoch (kg) druhou mocninou jeho výšky v metroch (m).

BMI = (kg)/(m)²

< 18,5Podváha
18,5 – 24,99Optimálna váha
25 – 29,99Nadváha
30 – 34,99Obezita I. stupňa
35 – 39,99Obezita II. stupňa
> 40Obezita III. stupňa
  

Je to veľmi rýchla metóda, keďže výšku a váhu pozná každý. Tento index ukazuje orientačný pohľad na hmotnosť  tela. Ak by si svoje BMI meral kulturista alebo športovec  s veľkým objemom svalstva , jeho hodnota BMI by bola skreslená. U bežnej populácie však ide o výborný ukazovateľ stavu výživy.

Zdravotné komplikácie pri obezite

Obezita nie je len estetickým problémom, výrazne zvyšuje riziko ďalších chorôb.  Veľmi negatívne ovplyvňuje srdcovocievne a metabolické ochorenia, ako vysoký krvný tlak alebo cukrovku 2.typu. Veľkú záťaž kladie aj na kosti a kĺby, zvyšuje riziko psychických problémov, neplodnosť, zhoršuje priebeh akýchkoľvek iných ochorení.

Samotným problémom je obezita v tehotenstve, ktorá ohrozuje aj vyvíjajúci sa plod. Predstavuje vyššie riziko komplikácií v tehotenstve, napríklad tehotenská cukrovka, počas samotného pôrodu, ale aj vyšším podielom cisárskych rezov a s tým spojené zhoršené hojenie rán.

Liečba

Základom je úprava životosprávy spojená so zmenou stravovania a zvýšením pohybovej aktivity. Je dokázané, že zníženie telesnej hmotnosti o 10% výrazne zmierni zdravotné ťažkosti. Strava by mala byť čo najpestrejšia. Vhodné sú potraviny bohaté na vlákninu (ovocie, zelenina, strukoviny) a dostatočný pitný režim. Dôležitá je pravidelná fyzická aktivita, pri ktorej dochádza k odbúravaniu tukového tkaniva. Najvhodnejší čas na začatie liečby je dnes. Častokrát sa stáva, že pri chudnutí váha skáče hore-dole. Hovoríme o tzv. jojo efekte. Je dôležité mať pevné odhodlanie, nenáhliť sa za výsledkom a neprestať. 

Ďalšie možnosti liečby vážnej obezity vyžadujú lekársky dozor. Ide o lieky, ktoré znižujú vstrebávanie tukov z čreva, znižujú chuť do jedla alebo pôsobia na reguláciu pocitu hladu a sýtosti. V najzávažnejších prípadoch je možnosťou operačné riešenie.

(PharmDr. Ján Straka)

 

Každý úspech začína odhodlaním to skúsiť!